Noel’i kutlamanın yasak olduğu beş ülke

Noel’in yasa dışı olduğu 5 ülke:

Tacikistan

Afganistan, Kırgızistan ve Özbekistan ile komşu olan ülke, son on yılda kısıtlamaları kademeli olarak sıkılaştırdı. Ancak 2013’te Noel Baba’nın televizyonda gösterilmesinin yasaklanmasıyla durum yeni bir boyuta ulaştı ve “havai fişek kullanımı, tatil yemekleri, hediye verme ve bağış toplama” da veto edildi.

Milli Eğitim Bakanlığının kararına göre okullarda ve üniversitelerde “hem canlı hem de yapay Noel ağacı kurulmasına” da izin verilmiyor.
Tacikistan’da Cadılar Bayramı kutlamaları da neredeyse yasak, cenazeler ve düğünler de katı düzenlemelere tabi.

Brunei

Güneydoğu Asya ülkesi Brunei de benzer kuralları uygulayarak insanların Noel Baba şapkası ve herhangi bir Noel kıyafeti veya aksesuarı takmasını yasaklıyor.
2014 yılında petrol zengini küçük devletin Sultanı Hassanal Bolkiah, “aşırı ve açık” kutlamaların Müslüman halkın kafasını karıştıracağından korktuğu için herhangi bir kutlama planlanmadığını söyledi.
Diğer dinlere mensup insanlar da eğlenebilir, ancak bu yalnızca kapalı kapılar ardında ve tamamen mahremiyet içinde olması koşuluyla.

Bazı insanlar, ailelerin her şeyin adil olduğundan emin olmak ve kanunları ihlal etme riskine girmemek için işe başlamadan önce tatil planları konusunda yetkilileri uyarmaları gerektiğini savunuyor.
25 Aralık’ta bir partide izinsiz toplanmanın cezası 27 bin Brunei dolarına (765 bin Grivnası) kadar para cezası veya beş yıla kadar hapis veya her ikisi.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan da benzer şekilde bayram sevincinin “görünür işaretlerini” veto etti; zira bölge sakinleri ve turistler Gregoryen takvimi yerine ay takvimini takip etmek zorundaydı.
Ancak Sevgililer Günü ve Cadılar Bayramı kutlamaları hala yasak olmasına rağmen, Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın bazı katı dini kuralları gevşetmesiyle Noel ülkeye de girdi.
2012 yılında 41 Hıristiyan “Noel’i kutlamak için komplo kurmakla” suçlanarak din polisi tarafından gözaltına alındı, ancak yıllar sonra tatillerin artık o kadar da tabu bir konu olmadığı görülüyor.
Yerel pazarlarda artık Noel Baba ile ilgili akla gelebilecek her şey bulunuyor: ağaçlar, biblolar, cicili bicili, sahte kar ve hatta üzerinde beyaz çakıl taşları olan Claus’un imzası olan kırmızı şapka.
Noel kutlamalarındaki yasağın kaldırılmasına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmasa da insanlar yavaş yavaş sınırları zorluyor ve henüz bir tepki görünmüyor.


Çin

Çin’deki insanlar da aynı durumda; Komünist Partinin dış etkilere karşı uyguladığı baskının ardından ülke, tatil sezonunu sert bir şekilde “utanç festivali” ve “Batılı manevi afyon” olarak adlandırıyor.
Ülkenin para kazanabileceği küresel pazarla önemli bağlantıları olsa da ülke, geleneklerini korumakla Aralık ayına daha neşeli yaklaşmak arasında kalıyor.
Milyonlarca sakin Noel’i kutluyor, ancak şenlikli toplantılar hükümet tarafından defalarca kınandı ve Wenzhou gibi tüm okulların ve toplum merkezlerinin Noel etkinliklerine katılımının yasak olduğu bazı belirli bölgelerde kutlama hala yasa dışı.
Parti ayrıca üyelerinin, devlet kurumlarının ve hatta üniversitelerin herhangi bir kutlamaya katılmasını da yasakladı ve sosyal medyada insanları Noel’i boykot etmeye çağıran sloganlar sıklıkla paylaşılıyor.
Brandeis Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Xing Hang, 2021’de Independent’a şunları söyledi: “Hükümetin politikası esas olarak kiliselerin partiyi ve devleti dinin üstüne koymasını sağlamaktır.”

Kuzey Kore

Benzer bir tutum Noel sırasında Kuzey Kore’de de görülüyor; Kim Jong Un’un katı rejimi, sakinlerin İsa Mesih’i veya Noel Baba’yı değil, yalnızca ailesini, iktidar partisini ve liderlerini onurlandırmasına izin veriyor.

Bu büyük gün, Kim hanedanının 1948’de din özgürlüğünü bastırmaya başlamasından bu yana ülkede açıkça kutlanmıyor; çünkü anayasa aslında vatandaşlara din özgürlüğü vermiyor.

Parti yaparken veya herhangi bir Noel toplantısı düzenlerken yakalanan herkes hapse atılabilir veya daha kötüsü olabilir.
2016 yılında Kim Jong Un, kutlamaları tamamen yasakladı ve vatandaşlara 24 Aralık’ta kutlama yapmaları gerektiğini söyledi. Ve bu onun Kutsal Akşamı tercih etmesinden kaynaklanmıyor. Bu, büyükannesinin doğum tarihidir ve Kuzey Korelilere bu günde onu onurlandırmalarını emretmiştir.

Güney Kore Ulusal İstihbarat Teşkilatı’na göre, ülke “içme, şarkı söyleme ve diğer eğlenceleri içeren her türlü toplantıyı yasakladı ve dış bilgiler üzerindeki kontrolleri güçlendiriyor.
Bazı insanlar hâlâ gizlice katılıyor ancak ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalma riski taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x