Merdan Yanardağ tahliye edildi, avukatı Odatv’ye konuştu: Kararı istinafa taşıyacağız

Büşra İlaslan
Tele1 Genel Yayın TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, 10 yıl 6 aya kadar hapis cezası talebiyle yargılandığı davanın ilk duruşması için bugün 11.30’da Çağlayan Adliyesi’nde hakim karşısına çıktı.

Canlı yayında Abdullah Öcalan ile ilgili açıklamaları nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘suçu ve suçluyu övme’ suçlamaları ile 101 gündür tutuklu bulunan Yanardağ’ın mahkemedeki son sözleri “Bu dava basın özgürlüğünü ortadan kaldırma davasıdır” oldu.

Mahkeme salonuna alınacak kişi sayısına sınırlama getirilmesi kargaşa yaşanmasına sebep oldu. Yaşanan kargaşa sonucunda duruşma gecikmeli olarak başladı.

Mahkeme heyeti 101 gündür tutuklu bulunan Yanardağ hakkında 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi ve Yanardağ’ı tahliye etti.

KARAR İSTİNAFA TAŞINACAK

Yanardağ’ın avukatı Bilgütay Durna kararın ardından Odatv’ye konuştu.

Durna şu ifadeleri kullandı:

“Buruk bir sevinç aslında bu. Tahliye edildiği ve aramıza katıldığı için sevinçliyiz. Akşam saatlerinde çıkacaktır. Ama sonuçta terör örgütü propagandasından 2 yıl 6 ay ceza aldı. Suçu ve suçluyu övmekten ceza verilmedi. Çünkü o, bu suçun içerisinde eriyor aslında. Savcılacık zaten teknik olarak yanlış bir dava açmıştı. Bu cezanın kendisi yanlış bir ceza. İtiraz edeceğiz ve istinafa taşıyacağız. Biz bu dosyada suç olmadığını düşünüyoruz. Tele1’e ve Merdan Yanardağ’a açılan bir dava bu. Yani basın özgürlüğüne açılmış bir dava.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x