Gıda sektörüne en doğru veriyi sağlayan ölçüm cihazı “insan”

Gıda sektörüne en doğru veriyi sağlayan ölçüm cihazı “insan”

Tüketicilerin istediği ürünü tasarlamak, mevcut ürünleri iyileştirilmek veya rakip ürünleri analiz etmek için çeşitli enstrümantal ölçüm yöntemleri kullanan gıda endüstrisi, toplam ürün deneyimi için insan duyularına güveniyor. Tüketicilerin ürünlerin duyusal özelliklerine verdiği tepkileri sistematik olarak ölçümleyen duyusal analizin ölçüm cihazı ise insan. Karma Grup tarafından 15 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek Duyusal Analiz Eğitimi’nde duyusal değerlendirme tüm boyutlarıyla katılımcılara uygulamalı olarak aktarılacak.

Reklam ve pazarlama çalışmalarının tüketicileri ürünlerini denemeye teşvik ettiğini, ancak bir ürünün görünümünü, kokusunu, tadını veya yapısını beğenmeyen tüketicinin, o ürünü bir daha satın almadığını söyleyen Karma Grup Satış ve Pazarlama Koordinatörü Sinem Bahçekapılı “Tüketicilerin duyusal deneyimlerini ölçmek, anlamak ve optimize etmek için özel araştırma tekniklerimiz mevcut. Böylece markalar ürünlerini tüketicilerin duyusal ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanıp, pazarlanabiliyor. Her 100 yeni üründen 80’inin tutunamadığı bir pazar ortamında duyusal analiz ölçümleri ürün başarısızlığı riskini de azaltıyor” dedi.

Tüketici sevdiği ürünü her satın aldığında tamamen aynı görünüm ve tada sahip olmasını bekler

Duyusal analizin bir ürünü “beğenmek” ya da tadının “iyi” olduğunu düşünmekle ilgili olmadığının da altını çizen Bahçekapılı “Gıda sektöründeki müşterilerimiz için yaptığımız duyusal analiz çalışmalarında ürünün görünümünü, kokusunu, dokusunu ve tadını, üzerinde anlaşmaya vardığımız ortak bir tanımlayıcı set kullanılarak objektif olarak değerlendirilmesini sağlıyoruz. Tüketici bir ürünü sevip, tekrar aldığında, bir önceki ile tamamen aynı görünüm ve tada sahip olmasını bekler. Duyusal değerlendirme verilerini kullanarak, ürünün her yeni partisinin aynı standartlarda olmasını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Ürün geliştirme sürecinde duyusal değerlendirme yapılmasının, markaların tedarik ortakları ile iletişimi de kolaylaştırdığını belirten Bahçekapılı “Müşterilerinin aradığı lezzeti bulabilmesi, kalite standartlarının duyusal değerlendirmeyi de içermesi ile mümkün. Lezzet profilleri ve dokular açısından herkes aynı dili konuştuğunda, istenilen içerik profili daha verimli bir şekilde bulunabiliyor. Bu da süreci hızlandırarak, üretkenliği artırıyor” dedi. 

Okan Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Tuğba Özdal liderliğinde Duyusal Analiz eğitimleri düzenleyen Karma Grup, bu eğitimlerle kalite, üretim, tasarım, Ar-Ge, satış ve pazarlama departmanları öncelikli olmak üzere gıda sektöründeki her düzeyden çalışana ve duyusal değerlendirmeye ilgi duyan tüketicilere duyusal test teknikleri ve bu testleri istatistiksel olarak değerlendirme metotlarını aktarıyor.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x