CIA tarihinin en büyük sızıntısında ceza açıklandı

ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) tarihinin en büyük sızıntısına neden olmakla suçlanan eski CIA çalışanı Joshua Schulte, 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

BBC’nin haberine göre 35 yaşındaki yazılım mühendisi Schulte, casusluk, bilgisayar korsanlığı, mahkemeye itaatsizlik, FBI’ya yanlış beyanda bulunmak ve çocuk istismarı görselleri bulundurmaktan mahkum edildi.

Schulte, 2017’de Wikileaks’e 8 bin 761 gizli belgeyi aktarmakla suçlanıyor. ABD Adalet Bakanlığı’na göre bu, CIA tarihindeki en büyük sızıntı.

2017’de “Vault 7” takma ismi verilen ve Wikileaks’e sızdırılan belgelerde, CIA’in geliştirdiği yazılımlarla akıllı telefonlara, bilgisayarlara ve televizyonlara sızmasını sağlayan araçlar ifşa edilmişti. ABD istihbaratının bu araçları kullanarak telefonları dinleme cihazı haline getirebildiği ileri sürülmüştü.

Yargıç Jesse M. Furman, Schulte’nin eylemlerinin “dijital Pearl Harbor” olarak görülebileceğini söyleyerek, bunların “ulusal güvenliğe anlatılamayacak kadar zarar verdiğini” kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x